Langai namams ar verslui – kaip išsirinkti tinkamus ir nepermokėti
Renkantis langus namams ar verslui gali kilti nemažai klausimų, mat šių pasirinkimas – sunkus darbas. Rėmo, stiklo sudėtis, išvaizda, funkcionalumas. O kur dar papildomi priedai – saulės atspindėjimas, stiklo tamsinimas ar net – atsparumas šūviams.
Patirties šioje srityje neturinčiam žmogui išsirinkti langus gali būti išties sudėtinga užduotis. „Glassbee“ pardavimų skyriaus vadovas Pavel Krivko tikina, kad svarbiausia – pasitikėti specialistais ir žinoti, ko nori bei ko reikia iš tikro. Pasitaiko atvejų, kai žmonių norai viršija tikruosius poreikius arba bandant sutaupyti, nukenčia kokybė.
Kaip išsirinkti langą
Pasak Pavel Krivko, langai verslo bei individualiems pastatams dažniausiai nesiskiria, lietuviai visada nori kuo pigesnio varianto, kainą stengiasi optimizuoti maksimaliai. Net jei pirminiame variante būna specifikuoti brangesni sprendiniai, gavę komercinį pasiūlymą, klientai nedvejodami keičia sprendinį, nes pagrindinis rodiklis Lietuvoje yra kaina.
„Esu inžinierius, į viską žiūriu racionaliai. Visur rekomenduoju vadovautis protingumo principu. Galima turėti labai brangų langą su specialia danga, sprogimams atspariu stiklo paketu, kuris savaime patamsėtų gavęs saulės spindulių ir panašiai, bet ar to reikia, jei montuoji langą sodo namelyje. Patarimas būtų paprastas – žinoti savo pirminius lūkesčius ir pasikonsultuoti su keliais gamintojais. Konsultacijų metu suprasite, ko iš tikrųjų norite ir kodėl“, – sako P. Krivko.
Kitas labai efektyvus būdas klientui suprasti, ko jis nori – „via negativa“. Mums kartais būna sunku suprasti ko iš tikrųjų norime, tokiu atveju reikia atmesti tai, ko tikrai nenorime.
Pašnekovas pabrėžia, kad nepaisant to, kokiam pastatui renkamiesi langus, statybose reikia vadovautis STR (statybos techninis reglamentas). Tai nėra dizainas, kuomet galima pačiam kažką sugalvoti ir nieko neklausant padaryti taip, kaip pats įsivaizduoji. Statybose, žinoma, galima daryti lygiai tą patį, tik nenusižengiant STR. O tai reiškia, kad visur yra įvairių apribojimų.
Pavyzdžiui, pastato energinio efektyvumo klasė A++, be jos niekas neduos statybos leidimo. Jei stiklai iki pat grindų – jie turi būti saugūs. Jei tai antro aukšto stiklai iki grindų – jie turi būti saugūs iš vidaus ir saugoti nuo iškritimo. Jei tai visuomeninis pastatas – minimali akustikos klasė turi siekti C lygį. Reikalavimų langams pastatuose yra daug, tad prieš išsirenkant tinkamus verta peržiūrėti taisykles.
Nereikia išlaidauti be reikalo
„Pataupyti galima ten, kur yra nepagrįstai viršijamos STR normos. Jei nori saugių stiklų, o STR sako, kad ten tinka ir paprasti, tai kam be reikalo branginti projektą? Kainą galima pasitikrinti gavus keletą komercinių pasiūlymų. Kokybę įvertinti reikėtų pagal rekomendacijas ir atsiliepimus“, – patarė P. Krivko.
Verslo centruose dažnai montuojami tamsinti, veidrodiniai, šilumą sulaikantys ar atspindintys langai, kurie yra tinkami ir privačiame būste, tačiau ne visada jų išties reikia: „Jei klientas nori būtent tokių – kodėl ne. Dėl kokių priežasčių jis tokių nori – aiškinamės. Išgirdus kliento poreikius ir pageidavimus, pasakojame apie galimus privalumus bei trūkumus. Būna, kad gavęs daugiau informacijos, klientas savo norus pakeičia“.
Paklaustas, kokias klaidas dažniausiai daro lietuviai rinkdamiesi langus, P. Krivko sakė, kad neretai klysta ne savininkai, o projektų rengėjai. Jam tenka susidurti su situacijomis, kai net turėdamas ne visai gerai baigtą techninį projektą, galutiniame rezultate klientas gauna visas įmanomas rekomendacijas ir optimizacijas tam projektui. Tokiu būdu išvengiama klaidų. Todėl projektai taip ilgai yra derinami ir neskubama priimti sprendimų, kol neįsitikina, kad sprendimas – optimalus.
Galima rasti nemažai skelbimų, siūlančių įsigyti pigesnius, bet tuo pačiu ir kokybiškus langus iš neaiškių prekeivių, tačiau „Glassbee“ Pardavimų skyriaus vadovas pataria to nedaryti: „Pirmiausia, reikia žiūrėti į patirtį. Ne į įmonės gyvavimo laikotarpį, o į ten dirbančių žmonių patirtį. Labai geras pavyzdys yra „Glassbee“ – įmonė jauna, gali susidaryti įspūdis, kad šioje įmonėje dirba nedaug patirties turintys žmonės, bet iš tikrųjų, čia dirbą savo srities profesionalai, turintys didžiulę patirtį“.