„Glassbee“ atnaujintas Kretingos dvaro Žiemos sodas duris atvers dar šią vasarą
Langų ir fasadų gaminimo įmonė „Glassbee“ įvykdė grandiozinį projektą – atnaujino Lietuvos paveldui priklausančio Kretingos dvaro Žiemos sodo stiklinį fasadą. Įmonė turėjo ne tik išlaikydama autentiškumą pakeisti stiklus bei visą sistemą, bet ir planuoti darbus atsižvelgdama į metų laikus, mat visą atnaujinimo laiką sode gyveno žuvys bei augalai.
Kretingos dvaras žinomas nuo XVI amžiaus. Grafas Juozapas Tiškevičius 1875 metais nusipirko dvarą, rekonstravo rūmus ir prie jų pristatė oranžeriją, kurioje įkūrė daugeliui jau gerai pažįstamą Žiemos sodą. 1912 metais grafas Aleksandras Tiškevičius oranžeriją perstatė ir sumažino. Daugiau nei šimtmetį stovinčiam pastatui prireikė atnaujinimo, tad buvo paskelbtas konkursas jo darbams. Didžiausios Lietuvos langų įmonės nesiėmė šio darbo, tad iššūkį priėmė „Glassbee“, prisidėdama prie rekonstrukcijos ir atnaujindama Žiemos sodo fasadą.
Žiemos sodo vitrinos buvo nesandarios, šaltos, jose sudėtas paprastas stiklas, tad įmonės užduotis buvo jas atnaujinti. Reikėjo atstatyti viską, taip pat, kaip buvo, tik pritaikius naujas konstrukcijas.
„Glassbee“ projektų valdymo skyriaus vadovas vadovas Raimondas Pangonis pasakojo, kad daugelis darbų buvo atliekama rankiniu būdu, nenutolstant nuo originalios konstrukcijos. Jiems buvo naudotas aliuminis bei metalas. Pavyzdžiui, sodo fasadas išskirstytas mažesnėmis konstrukcijomis, buvo dirbama pasitelkiant gerai žinomo “puzzle” žaidimo principą, surenkamas pastato fasadas dalimis. Kretingos žiemos sodo stiklai – trapeciniai, ne įprasti, kvadratiniai, pakanka mažiausios paklaidos ir viską reikia daryti iš naujo, todėl prireikė titaniškų pastangų, kad fasadas būtų be priekaištų.
„Sunkiausia užduotis, kad nebuvo leista išardyti viso fasado ir padaryti viską iš naujo, teko nuiminėti po vieną konstrukciją, matuoti, pagaminti ir įdėti naują atgal. Daugybę kartų važiavome į vietą, projektavome, visą pastatą ne kartą skenavome, kad išvengtume klaidų. Iš esmės, gaminome visą naują fasadinę sistemą iš aliuminio konstrukcijų“, – pasakojo R. Pangonis.
Iššūkių gavo daugiau, nei tikėjosi
Atnaujinimo darbai užtruko beveik 2,5 metų, o tai, pasak įmonės atstovo, lėmė daugybė detalių: „Kai gavome projektą, jame buvo įvardintas reikalavimas – „atstatyti taip, kaip buvo“. Kadangi nebuvo pateikta daugiau detalių, teko gerokai pasukti galvą. Pradėję dirbti pastebėjome, kad trūksta tam tikrų specialistų, tad sustiprinome komandą, priėmėme naują projektuotoją-konstruktorių. Reikėjo įvertinti finansavimo klausimus, metų laikus. Žiemos sodas – gyvas organizmas: plaukioja žuvys, jame augantiems augalams reikia šilumos, todėl kartais tekdavo sustabdyti darbus, kad flora bei fauna išgyventų“.
Darbai buvo pradėti rugpjūčio mėnesį, žiemą dėl gyvų eksponatų buvo galima atlikti tik kai kuriuos darbus, tačiau komandai pavyko išsaugoti visus eksponatus.
„Darbą pradėjome būdami labai mažais, tad projekto eigos metu teko plėstis, ieškoti papildomų specialistų. Daugiausiai iššūkių kilo dėl projektavimo. Antroje vietoje buvo pati
situacija – kol dirbome, Kretingos dvaras veikė ir toliau, tad negalėjome tiesiog nusivežti visą fasadą į dirbtuves, pagaminti naujai ir atvežę sudėti“, – iššūkiais dalinosi R. Pangonis.
Didesnės įmonės atsisakė
Šio darbo nenorėjo imtis didelės Lietuvos įmonės, o „Glassbee“ nusprendė pabandyti, nors tai ir atrodė labai sunkus projektas. Kadangi įmonė – mažesnė, paskaičiavus kaštus paaiškėjo, jog tokį projektą gali įvykdyti.
Atnaujinant pastatą, kuriame saugomi augalai ir gyvūnai, būtina atkreipti dėmesį ir į jų poreikius šilumai bei šviesai. Todėl stiklas fasadui buvo parinktas skaidrus ir specialiai skirtas apsaugoti augalus. Buvo paskaičiuota, kad jie gautų pakankamą kiekį saulės spindulių, vykdytų fotosintezę, bet neperkaistų. Taip pat sudėti paketai, apšildantys visą sodą, todėl augalams žiemą bus pakankamai šilta, žuvims plaukioti – komfortiška, tačiau sumažės išlaidos šildymui.
„Vaizdas pasikeitė kardinaliai ir iš išorės, ir viduje. Kai lankiausi paskutinį kartą, ūkvedys sakė, kad dar nėra matęs tokio šviesumo sodo. Anksčiau vaizdas buvo tarsi šiltnamyje, o dabar – kaip tikroje oranžerijoje. Pradėję darbą radome senovinius, visiškai paprastus stiklus be selektyvo ir visiškai jokių apsaugos priemonių. Per ilgą laiką jie patamsėjo dėl aplinkos poveikio. Dabar sudėjome atsparesnius, praleidesnius, su tiksliai apskaičiuotu ultravioletinių spindulių kiekiu“, – aiškino R. Pangonis.
Kadangi Žiemos sodas statytas labai seniai, daugybė dalykų – rankų darbo. Todėl ir baigiamieji darbai šiek tiek užtrunka. Pavyzdžiui, skardinimas atliekamas kruopščiai, rankomis, kaip sumanyta pirminiame variante. Planuojama, kad duris Kretingos dvaro Žiemos sodas atvers dar šią vasarą.